Polityka dotycząca pobytów dzieci
Polityka dotycząca pobytów dzieci w Art Hotelu
v2 z dnia 15.08.2024
I. Wprowadzenie.
- Niniejszy dokument zawiera Politykę Art Hotelu dotyczącą dzieci, tj. usługi dla małoletnich i zasady, jakimi kierujemy się w procesach obsługi małoletnich.
- Niniejsza Polityka realizuje postanowienia Ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2016 r. poz. 862 z późn. zmianami) oraz treść wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie biznesu i praw człowieka.
II. Usługi dla małoletnich
- W Art Hotelu oferujemy możliwość pobytów dla rodzin z dziećmi. Na stronie www.arthotel.pl/artkids dostępne są szczegóły aktualnie obowiązujących ofert.
- W restauracji zawsze dostępne jest specjalne menu dla dzieci, które można również zamawiać przy okazji organizacji spotkań i bankietów.
- W czasie pobytu w hotelu i restauracji można zamówić dodatkowe wyposażenie dla dzieci, takie jak łóżeczko, wanienka lub krzesełko. Aktualna lista wyposażenia znajduje się w recepcji.
- Nie realizujemy opieki nad dziećmi korzystającymi z usług Art Hotelu.
- Nie realizujemy praktyk zawodowych dla niepełnoletnich uczniów.
- Nie realizujemy samodzielnych pobytów małoletnich w hotelu.
III. Zasady pobytu i przebywania małoletnich na terenie Art Hotelu.
- Osoby małoletnie muszą przebywać na terenie Hotelu wyłącznie pod opieką ich opiekunów prawnych.
- Dzieci uczestniczące w bankietach lub innych spotkaniach na terenie Hotelu powinny przebywać pod nadzorem swoich opiekunów w obrębie wynajętych przestrzeni.
- Przyjeżdżając do hotelu, dzieci powinny posiadać dokumenty tożsamości, które pozwolą personelowi hotelu na ich identyfikację zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Osoby podróżujące z dziećmi, które nie są ich opiekunami prawnymi powinny okazać w recepcji hotelu pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego na podróżowanie z małoletnim (wzór takie zgody znajduje się w załączniku nr 1).
- Personel recepcji jest zobowiązany do identyfikacji małoletnich oraz ich relacji z opiekunami. W tym celu będzie prosił o okazanie dokumentów dzieci oraz o wypełnienie przez ich opiekunów Karty identyfikacji małoletniego (wzór znajduje się w załączniku nr 2).
- Personel hotelu nie może, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, przebywać samodzielnie z małoletnimi, np. w trakcie sprzątania pokoju lub room serwisu.
- Personel hotelu nie może realizować w żaden sposób opieki nad małoletnimi, którzy korzystają z usług hotelu.
- Personel ma obowiązek zapoznać się i stosować Standardy Ochrony Małoletnich, o których mówi Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
III. Standardy Ochrony Małoletnich (SOM)
Procedury i zasady zawarte w SOM mają za zadanie zwiększyć świadomość i wiedzę pracowników w zakresie bezpieczeństwa osób małoletnich przebywających na terenie Art Hotelu i wprowadzić system zabezpieczeń minimalizujących ryzyko krzywdzenia dzieci.
Poniższe zasady i procedury są stosowane w przypadku podejrzenia, że dziecku, które przebywa w Hotelu, dzieje się krzywda oraz zapobiegania takim zagrożeniom.
Standardy Ochrony Małoletnich w Art Hotelu są realizowane w oparciu o niżej wymienione zasady:
1. Art Hotel prowadzi swoją działalność operacyjną z poszanowaniem praw dzieci jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie.
2. Art Hotel uznaje swoją rolę w prowadzeniu biznesu społecznie odpowiedzialnego i promowaniu pożądanych postaw społecznych.
3. Art Hotel w szczególności podkreśla istotność prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dzieci i zobowiązuje się szkolić swoich pracowników w tym zakresie.
- Słowniczek:
Na potrzeby tego dokumentu zostało doprecyzowane znaczenie poniższych pojęć:
- Dziecko/małoletni - na potrzeby niniejszych standardów przyjmuje się, że dzieckiem, jest każda osoba, która nie ukończyła 18 r. ż.[1]
- Opiekun dziecka – przedstawiciel ustawowy dziecka: rodzic albo opiekun; rodzic zastępczy; opiekun tymczasowy (czyli osoba upoważniona do reprezentowania małoletniego obywatela Ukrainy, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki osób dorosłych)[2].
- Obca osoba dorosła - każda osoba powyżej 18 r. ż., która nie jest dla dziecka jego rodzicem lub opiekunem prawnym.
- Krzywdzenie dziecka - należy rozumieć jako zachowanie, które może stanowić popełnienie czynu zabronionego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika podmiotu, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie; każde zamierzone lub niezamierzone działanie/zaniechanie jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, które naruszają prawa, swobody i dobra osobiste dzieci i/lub zakłócają ich optymalny rozwój.
- Formy przemocy wobec dziecka:
- Przemoc fizyczna wobec dziecka to przemoc, w wyniku której dziecko doznaje faktycznej fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone. Krzywda ta następuje w wyniku działania bądź zaniechania działania ze strony rodzica lub innej osoby odpowiedzialnej za dziecko, lub której dziecko ufa, bądź która ma nad nim władzę. Przemoc fizyczna wobec dziecka może być czynnością powtarzalną lub jednorazową
- Przemoc psychiczna wobec dziecka to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a opiekunem, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania. Zaliczamy do niej m.in.: niedostępność emocjonalną, zaniedbywanie emocjonalne, relację z dzieckiem opartą na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, nieodpowiednie rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem, niedostrzeganie lub nieuznawanie indywidualności dziecka i granic psychicznych pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
- Wykorzystywanie seksualne dziecka to włączanie dziecka w aktywność seksualną, której nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody i/lub na którą nie jest dojrzałe rozwojowo i nie może zgodzić się w ważny prawnie sposób i/lub która jest niezgodna z normami prawnymi lub obyczajowymi danego społeczeństwa. Z wykorzystaniem seksualnym mamy do czynienia, gdy taka aktywność wystąpi między dzieckiem a dorosłym lub dzieckiem a innym dzieckiem, jeśli te osoby ze względu na wiek bądź stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności, władzy. Wykorzystanie seksualne może przyjąć również formę wyzyskiwania seksualnego, czyli jakiegokolwiek faktycznego lub usiłowanego nadużycia pozycji podatności na zagrożenia, przewagi sił, lub zaufania, w celach seksualnych, w tym, ale nie wyłącznie, czerpanie zysków finansowych, społecznych lub politycznych z seksualnego wykorzystywania innej osoby. Szczególne zagrożenie wyzyskiwaniem seksualnym zachodzi w czasie kryzysów humanitarnych. Zagrożenie wyzyskiwaniem istnieje zarówno wobec dzieci jak i ich opiekunów (definicja za Biuletynem ONZ ST/SGB/2003/13).
- Zaniedbywanie dziecka to chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie jego podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia i/lub trudności w rozwoju. Do zaniedbywania dochodzi w relacji dziecka z osobą, która jest zobowiązana do opieki, wychowania, troski i ochrony dziecka.
- Przestępstwo na szkodę dziecka – wszystkie przestępstwa, jakie mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko dzieciom (np. Wykorzystywanie seksualne z art. 200 kodeku karnego[3]). Z uwagi na specyfikę obiektów zakwaterowania, w których łatwo można uzyskać możliwość odosobnienia, przestępstwami, do których najczęściej może dojść na ich terenie będą przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w szczególności zgwałcenie (art. 197 kk), seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 r.ż. (art. 200 kk), grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość - art. 200a kk).
- Inne formy krzywdzenia dziecka niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę – wszystkie formy przemocy stosowane wobec dziecka, które nie spełniają znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego (np. krzyk, poniżanie, szarpanie, wyzywanie, zaniedbywanie potrzeb, itp.).
- Pracownik to osoba zatrudniona na umowę o pracę lub świadcząca pracę na podstawie zbliżonej umowy (np. zlecenie, B2B, umowa o dzieło), a także stażysta, praktykant, wolontariusz itp.
- Pracownikiem zatrudnionym do pracy z dziećmi jest każda osoba wykonująca zadania bądź delegowana do wykonywania zadań związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
- Ustawa – Ustawa z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Pracownicy obiektu
Zasady ogólne
- Art Hotel zobowiązuje się edukować swoich pracowników na temat okoliczności wskazujących, że dziecko przebywające w obiekcie może być krzywdzone oraz w zakresie sposobów szybkiego i odpowiedniego reagowania na takie sytuacje poprzez różne formy szkolenia np.: szkolenia zewnętrzne, wewnętrzne, e-learning, materiały edukacyjne wypracowane przez hotel i dostępne dla pracowników, materiały edukacyjne dostępne bezpłatnie, wypracowane przez inne organizacje.
- Każdy pracownik, przed dopuszczeniem do pracy, jest zapoznawany z SOM, co zostaje przez niego potwierdzone złożeniem oświadczenia i zobowiązaniem do przestrzegania zasad i procedur zawartych w tym dokumencie. SOM wydawane są w postaci procedury.
- Art Hotel zobowiązuje się do uwzględnienia sytuacji dzieci z niepełnosprawnościami.
- Jeśli Art hotel wprowadzi usługi z zakresu edukacji/wypoczynku dla dzieci, wtedy każda zatrudniona osoba do bezpośredniej pracy z dziećmi musi spełnić wymogi Ustawy, dotyczy to również usług realizowanych przez podmioty zewnętrzne.
Zakres kompetencji i odpowiedzialności osób wyznaczonych do wdrażania Standardów Ochrony Małoletnich
- Nadzór nad stosowaniem SOM prowadzi Dyrektor Hotelu – Koordynator ds. SOM (dalej Koordynator) powołany przez zarząd spółki. W razie jego nieobecności zastępuje go Z-ca dyrektora hotelu, a następnie Kierownik recepcji.
- Koordynator jest osobą odpowiedzialną za zapoznanie pracowników z treścią SOM oraz monitorowanie ich stosowania w Hotelu.
- Koordynator organizuje i dokumentuje proces edukacji pracowników
w zakresie rozpoznawania symptomów, że przebywające w obiekcie dziecko może być krzywdzone oraz sposobów szybkiego i odpowiedniego reagowania na takie sytuacje, zgodnie z procedurami przyjętymi przez obiekt. - Koordynator kompletuje dokumentację z każdego zdarzenia i przechowuje w formie papierowej i elektronicznej.
- W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa, Koordynator jest odpowiedzialny za zabezpieczenie dowodów, w tym nagrań z monitoringu i przekazanie ich na wniosek odpowiednich służb – zgodnie z procedurą udostępniania danych osobowych.
- Koordynator jest odpowiedzialny za prowadzenie procedury, w sytuacji, kiedy doszło do skrzywdzenia dziecka przez pracownika obiektu lub inną osobę dorosłą, która nie jest bezpośrednio zatrudniona przez Art Hotel, lecz przez podmiot trzeci.
- Koordynator jest odpowiedzialny za monitorowanie i aktualizację SOM oraz ich dostępność zarówno dla pracowników, gości jak i innych podmiotów współpracujących z obiektem.
- Dane koordynatora są dostępne dla wszystkich pracowników, a poprzez recepcję również dla gości Hotelu.
Zasady bezpiecznych relacji pracownik - dziecko
- Do stosowania poniższych zasad zobowiązani są wszyscy pracownicy Art Hotelu, również inne osoby dorosłe, które mają kontakt z dziećmi na terenie obiektu, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą obiektu.
- Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników mających kontakt z dziećmi znajdującymi się na terenie Hotelu jest traktowanie dziecka z szacunkiem i uwzględnianie jego godności i potrzeb.
- Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników i inne osoby dorosłe wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.
- Zachowania i praktyki oczekiwane od pracowników
- W komunikacji z dzieckiem zachowuj cierpliwość i szacunek.
- Słuchaj uważnie dziecka i udzielaj mu odpowiedzi adekwatnych do jego wieku i danej sytuacji. Komunikując się z dzieckiem staraj się, by twoja twarz była na poziomie twarzy dziecka.
- Zapewnij dziecko, że jeśli czuje się niekomfortowo z jakąś sytuacją, może o tym powiedzieć tobie lub innej wskazanej osobie i uzyskać pomoc.
- Poinformuj dziecko, gdzie w obiekcie znajdują się SOM w wersji dla niego zrozumiałej. Zapewnij, że jeśli będzie miało pytania, może się zgłosić do ciebie lub do pracownika recepcji.
- Przestrzegaj równego traktowania dzieci bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Zadbaj o bezpieczną przestrzeń. Jeśli w obszarze, w którym pracujesz przebywają dzieci, upewnij się, że sprzęt i wyposażenie są używane w sposób zgodny z przeznaczeniem, a otoczenie jest bezpieczne (zwróć uwagę na zabezpieczenia okien i schodów, ograniczony dostęp do ruchliwych dróg, otwartej wody itd.).
- Jeśli widzisz dziecko/dzieci pozostawione bez opieki, a sytuacja może wskazywać na zagrożenie bezpieczeństwa dziecka, podejmij działania, aby odnaleźć rodzica/opiekuna.
- Zachowania i praktyki niedopuszczalne ze strony pracowników w stosunku do dzieci w obiekcie
- Nie wolno ci krzyczeć, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka.
- Nie wolno ci bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka, chyba, że występuje zagrożenie zdrowia lub życia dziecka.
- Nie wolno ci nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu nieodpowiednich propozycji. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
- Nie wolno ci utrwalać wizerunku dziecka w celach prywatnych ani służbowych (nagrywanie, fotografowanie) bez zgody rodziców/opiekunów dziecka i zgody samego dziecka. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, wtedy zgoda rodzica/opiekuna dziecka nie jest wymagana.
- Nie wolno ci nawiązywać kontaktu z dzieckiem poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych) ani spotykać się z dzieckiem poza miejscem pracy.
- Nie wolno ci proponować dziecku alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji.
- Nigdy nie dotykaj dziecka, jeśli ono tego nie chce ani w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
Jeśli będziesz świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zawsze poinformuj o tym Koordynatora lub bezpośredniego przełożonego.
- Jedną z form skutecznego zapobiegania krzywdzeniu dzieci jest ustalenie tożsamości dziecka przebywającego w obiekcie i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w obiekcie.
- Pracownik recepcji podejmuje wszelkie możliwe kroki zmierzające do przeprowadzenia identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, która towarzyszy dziecku.
- Aby dokonać identyfikacji dziecka i jego relacji w stosunku do osoby, z którą przebywa w obiekcie, Pracownik weryfikuje dokumenty małoletnich i osób dorosłych. Przykładowe dokumenty mogące posłużyć identyfikacji to: dowód osobisty, legitymacja szkolna, aplikacja MObywatel, Internetowe Konto Pacjenta, orzeczenie sądu.
- Jeżeli osoba dorosła jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka – wypełnia oświadczenie opiekuna prawnego, którego wzór znajduje się w załączniku nr 1.
- Jeżeli osoba dorosła nie jest rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka, powinna okazać dokument np. zgodę notarialnej rodzica na podróżowanie danej osoby z dzieckiem lub zgodę podpisaną przez rodzica dziecka wraz ze wskazaniem danych dziecka, kontaktem telefonicznym do rodzica i numerem dokumentu tożsamości osoby, której rodzic powierzył opiekę nad dzieckiem (wzór zgody opiekuna prawnego znajduje się w załączniku nr 2) i wypełnić oświadczenie, którego wzór znajduje się w
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie identyfikacji dziecka lub jego relacji z osobą dorosłą, pracownik informuje o tym fakcie Koordynatora.
- Jeśli nastąpi przekonanie o próbie lub o popełnieniu przestępstwa na szkodę dziecka, Koordynator zawiadamia o tym fakcie policję.
- Procedura w przypadku okoliczności wskazujących na krzywdzenie dziecka przez osobę dorosłą
- Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka występuje wtedy, gdy:
- dziecko ujawniło pracownikowi obiektu fakt krzywdzenia,
- pracownik zaobserwował krzywdzenie,
- dziecko ma na sobie ślady krzywdzenia (np. zadrapania, zasinienia), a zapytane odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie lub/i popada w zakłopotanie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie np. znalezienie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci w pokoju osoby dorosłej.
- Pracownik, który ma uzasadnione podejrzenie, że dziecko przebywające w obiekcie jest lub zostało skrzywdzone, powinien niezwłocznie zawiadomić przełożonego/koordynatora, który zawiadamia policję. W przypadku istniejącego zagrożenia bezpieczeństwa dziecka, pracownik, który powziął uzasadnione podejrzenie skrzywdzenia dziecka niezwłocznie zawiadamia policję, dzwoniąc pod numer 112 i opisując okoliczności zdarzenia. Niezależnie od powyższego pracownik zawiadamia o zdarzeniu Koordynatora.
- Personel powinien dołożyć starań, aby utrudnić lub nawet uniemożliwić dziecku oraz osobie podejrzewanej o krzywdzenie dziecka oddalenie się z Hotelu.
- W przypadku określonym w Kodeksie postępowania karnego można dokonać obywatelskiego zatrzymania osoby podejrzewanej.
- W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Dziecko, w miarę możliwości powinno przebywać pod opieką pracownika do czasu przyjazdu policji.
- Procedura w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika lub inną osobę dorosłą
- W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez pracownika lub inną osobę dorosłą, która nie jest bezpośrednio zatrudniona przez Art Hotel, lecz przez podmiot trzeci, osoba, która powzięła tę informację powinna niezwłocznie poinformować o tym fakcie Koordynatora, a pod jego nieobecność - jego zastępcę.
- Jeżeli zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, osoba, która powzięła wiadomość na ten temat, powinna niezwłocznie powiadomić policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112, podając dane własne, dane dziecka (o ile to możliwe), miejsce pobytu dziecka oraz opis okoliczności sprawy oraz powiadomić Koordynatora/przełożonego, który powiadamia opiekunów/rodziców dziecka.
- W przypadku, gdy pracownik dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, Koordynator, po powzięciu informacji, powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchując pracownika podejrzewanego o krzywdzenie oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji, gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności, gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, Koordynator powinien zarekomendować zarządowi spółki adekwatne działania personalne w stosunku do tego pracownika.
- Jeżeli istnieje podejrzenie, że Koordynator jest osobą krzywdzącą, zgłoszenie zdarzenia przekazuje się przełożonemu lub innemu kierownikowi działu w Art Hotelu.
- Osoba zgłaszająca podejrzenie lub stwierdzenie krzywdzenia dziecka nie może ponieść żadnych negatywnych konsekwencji takiego zgłoszenia, zwłaszcza ze strony pracownika, którego podejrzewa o skrzywdzenie. Jeśli jest taka możliwość i konieczność należy zagwarantować osobom zgłaszającym anonimowość.
- Procedura w przypadku stwierdzenia stosowania innych form przemocy wobec dziecka przez rodzica/opiekuna prawnego lub inną osobę dorosłą
- W przypadku stwierdzenia krzywdzenia dziecka przez rodzica/opiekuna prawnego lub inną osobę dorosłą, z którą dziecko przebywa w obiekcie, każdy pracownik będący świadkiem takiego krzywdzenia powinien na nie stanowczo zareagować.
- Jeżeli zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, osoba, która powzięła wiadomość na ten temat, powinna niezwłocznie powiadomić policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112, podając dane własne, dane dziecka (o ile to możliwe), miejsce pobytu dziecka oraz opis okoliczności sprawy oraz powiadomić przełożonego/osobę decyzyjną.
- Jeżeli pracownik obiektu jest świadkiem przemocy fizycznej zastosowanej wobec dziecka (klapsy, szarpanie, krzyk, inne wymienione w definicji przemocy fizycznej) powinien starać się przerwać krzywdzenie i zareagować.
- W sytuacji pozostawienia dziecka poniżej 7 r. ż. bez opieki, pracownik, który powziął informację o takim zdarzeniu, powinien powiadomić o tym fakcie przełożonego. Przełożony, który został powiadomiony o sytuacji podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu, biorąc pod uwagę okoliczności i mając na względzie kontekst zapisów Kodeksu Karnego i Kodeksu Wykroczeń[4]. W zależności od tego przełożony podejmuje próbę odnalezienia rodzica/opiekuna prawnego lub innej osoby dorosłej, z którą dziecko przebywa na terenie obiektu i wyjaśnia, że nie może on pozostawiać dziecka bez opieki. W sytuacji, kiedy odnalezienie rodzica/opiekuna prawnego lub innej osoby dorosłej, z którą dziecko przebywa w obiekcie nie jest możliwe, lub rodzic/opiekun prawny/inna osoba dorosła nie chce lub/i nie jest zdolna przejąć opieki nad dzieckiem, przełożony zawiadamia o tym fakcie policję. W każdym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka.
- Monitoring i ewaluacja standardów ochrony małoletnich
- Koordynator raz na dwa lata lub po każdorazowej zmianie przepisów w tym zakresie, dokonuje monitoringu i ewaluacji SOM po zapoznaniu się z uwagami i potrzebami zgłoszonymi przez kierowników działów i pracowników.
- Monitoring i ewaluacja obejmują weryfikację realizacji Standardów, reagowanie na sygnały naruszenia zasad i procedur oraz zaproponowanie zmian w dokumencie, zwłaszcza pod kątem dostosowania ich do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
Zał. nr 1
ZGODA OPIEKUNA PRAWNEGO NA POBYT DZIECKA W ART HOTELU WE WROCŁAWIU
..................................................................
miejsce, data
Ja niżej podpisany ………………………………………………………………………………………………………………….
Imię i nazwisko
……………………………… …………………………………………
seria i numer dowodu os. nr telefonu
Oświadczam, że jestem prawnym opiekunem dziecka:
...................................................................................................................................................................
(imię i nazwisko dziecka)
data urodzenia ........................................... i wyrażam zgodę na pobyt mojego dziecka w Art Hotelu w
terminie .............................................................................................................
pod opieką ...............................................................................................................................................
(imię i nazwisko osoby podróżującej z dzieckiem),
data ur. ............................rodzaj dokumentu .......................................nr dokumentu..............................
oraz na kontakt ze mną przedstawicieli Art Hotelu w sprawach w sprawach zagrożenia zdrowia, bezpieczeństwa, życia mojego dziecka.
Jednocześnie oświadczam, że jestem świadomy/ma dobrowolności podania danych, które są konieczne do zawarcia umowy (art. 6 ust.1 lit. b/ Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie szczególnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – dalej:” RODO”).
Oświadczam, że zostałem/łam poinformowany/na o tym, iż administratorem moich danych osobowych oraz danych ww. dziecka jest spółka „Art Hotel” Sp. z o.o., ul. Kiełbaśnicza 20, 50-110 Wrocław, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000090062, NIP 8971046888, REGON 93078233300000 z kapitałem zakładowym w wysokości 100.000,00 zł r. oraz o prawie do: dostępu do moich danych osobowych oraz danych małoletniego, w tym uzyskania ich kopii, sprostowania danych, żądania ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia podanych danych (na których przetwarzanie wyraziłem zgodę) do innego administratora danych.
Zostałem/łam poinformowany/na o tym, iż moje dane osobowe oraz dane ww. dziecka będą przetwarzane przez Art Hotel Sp. z o.o., w związku z zawarciem ww. umowy, w celach archiwalnych oraz do upływu okresu dochodzenia ewentualnych roszczeń (art. 6 ust.1 lit: a/ i lit. b/ i lit. f/ RODO).
Zostałem/łam poinformowany/na o tym, iż mam także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Dostęp do danych jest możliwy w siedzibie Spółki Art Hotel Sp. z o.o. Pytania lub wszelkie informacje w zakresie przetwarzania danych osobowych należy przesyłać na adres daneosobowe@arthotel.pl.
Art Hotel Sp. z o.o. przekazuje dane osobowe następującym kategoriom podmiotów: firmie świadczącej usługi informatyczne dla hotelu; firmom świadczącym obsługę prawną i ubezpieczeniową, organom i służbom państwowym na podstawie właściwych przepisów do uzyskiwania danych osobowych, pod warunkiem posiadania odpowiednich podstaw prawnych do żądania danych osobowych.
……………..……………………........................................……………………………………
data i czytelny podpis opiekuna prawnego
Zał. nr 2
KARTA IDENTYFIKACJI MAŁOLETNIEGO
Na podstawie Ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2016 r. poz. 862 z późn. zmianami)
Dane małoletniego
Imię i nazwisko .......................................................................................................................................
Data ur ....................................................................................................................................................
Rodzaj i numer dokumentu ....................................................................................................................
Data pobytu ............................................................................................................................................
Nr pokoju.....................................................
Identyfikacja relacji małoletniego z Gościem hotelowym
JESTEM opiekunem prawnym dziecka
NIE JESTEM opiekunem prawnym dziecka
|
Oświadczam, że jestem ..........................................................................
nr telefonu opiekuna prawnego.................................
|
Jednocześnie oświadczam, że jestem świadomy/ma dobrowolności podania danych, które są konieczne do zawarcia umowy (art. 6 ust.1 lit. b/ Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie szczególnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – dalej:” RODO”).
Oświadczam, że zostałem/łam poinformowany/na o tym, iż administratorem moich danych osobowych oraz danych małoletniego jest spółka „Art Hotel” Sp. z o.o., ul. Kiełbaśnicza 20, 50-110 Wrocław, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000090062, NIP 8971046888, REGON 93078233300000 z kapitałem zakładowym w wysokości 100.000,00 zł r. oraz o prawie do: dostępu do moich danych osobowych oraz danych małoletniego, w tym uzyskania ich kopii, sprostowania danych, żądania ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia podanych danych (na których przetwarzanie wyraziłem zgodę) do innego administratora danych.
Zostałem/łam poinformowany/na o tym, iż moje dane osobowe oraz dane małoletniego będą przetwarzane przez Art Hotel Sp. z o.o., w związku z zawarciem ww. umowy, w celach archiwalnych oraz do upływu okresu dochodzenia ewentualnych roszczeń (art. 6 ust.1 lit: a/ i lit. b/ i lit. f/ RODO).
Zostałem/łam poinformowany/na o tym, iż mam także prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Dostęp do danych jest możliwy w siedzibie Spółki Art Hotel Sp. z o.o. Pytania lub wszelkie informacje w zakresie przetwarzania danych osobowych należy przesyłać na adres daneosobowe@arthotel.pl.
Art Hotel Sp. z o.o. przekazuje dane osobowe następującym kategoriom podmiotów: firmie świadczącej usługi informatyczne dla hotelu; firmom świadczącym obsługę prawną i ubezpieczeniową, organom i służbom państwowym na podstawie właściwych przepisów do uzyskiwania danych osobowych, pod warunkiem posiadania odpowiednich podstaw prawnych do żądania danych osobowych.
……………..……………………………………….................................................…………………
data i czytelny podpis
[1] Zgodnie z polskim prawem, dzieckiem jest każda osoba w wieku poniżej osiemnastu lat (art. 1 Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r.). Małoletnim jest osoba, która nie osiągnęła pełnoletności, zatem osoba do ukończenia 18 roku życia lub kobieta, który uzyskała pełnoletność przez zawarcie małżeństwa po ukończeniu 16 roku życia (art. 10 § 1 i 2 k.c.), które może nastąpić za zezwoleniem sądu opiekuńczego z ważnych powodów i jeśli z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny (art. 10 § 1 kro).
[2] Rodzice - art. 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; opiekun - art. 155 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; rodzic zastępczy - art. 1121 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; opiekun tymczasowy; art. 25 Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
[3] Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 z późn. zm.).
[4] Kodeks Karny art. 160 par.1 i 2; art. 210 par.1, Kodeks wykroczeń art. 106